Hyytävän kylmä sää hidastaa kasvua. Narsissien ja tulppaanien nuput pysyvät supussa. Joitakin narsisseja kukkii ja ruukkunarsissit ovat säilyneet hyvin, mutta pihan väriläikkänä ovat rentukat. Ne olivat talven maassa ja sitten kasvihuoneessa, nyt vakiopaikallaan kaivon luona.
Viime kevään ilmestykset, rohtoimikät kukkivat. Näitä on kasvitieteellisessä puutarhassakin. Siellä on paljon sellaista, mitä haluaisin, mutta olen iloinen, ettei minulla ole valkoposkihanhia. Kasvitieteelliseen ne ovat löytäneet tiensä.
Yöpakkaset ovat palanneet ja joitakin lumihiutaleita leijaili maahan. Olen istuttanut muutaman perunan, sipuleita, kylvänyt persiljaa ja siirtänyt porkkanan taimet kasvihuoneesta ulos. Niiden päälle oli laitettava harsot. Orvokit kestävät pienet pakkaset. Niitä onkin muutama ulkona.
Se hyvä puoli koleassa säässä on ollut, että sinivuokot, suosikkini, ovat kukkineet pitkään. Sinistä löytyy, nämä jyrkänteen alapuolella olevassa kasvustossa.
Minä löydän erittäin harvoin korvasieniä. Ja oliko se niin, että niitä ei enää suositella syötäväksi?!
VastaaPoistaKorvasienet eivät kanttarellien tapaan kasva samoilla paikoilla. Samoilta seuduilta niitä löytää. Runsaasti korvasientä ei pitäisi syödä. Enkä niitä runsaasti ole löytänytkään.
PoistaMinä ihailin meidän pihassa kotkansiipisaniaisten aukeamista. Ne näyttävät tosi hurjilta. Ovat kuin joitakin avaruusolioita!
VastaaPoistaKolea sää on hidastanut kaiken kasvun ihan minimiin.
Kalenterissa aika kuluu hurjaa vauhtia, mutta luonnossa paljon hitaammin.
Poista