perjantai 11. huhtikuuta 2025

Valmisteluja

 Yöpakkasten jälkeen maa on ollut jäässä. Kun vielä puhaltaa hyytävä tuuli, on pihatöissä ollut taukoja. Tein muita valmisteluja. Vanhaa, itse tekemääni kasvilavaa en enää ryhtynyt korjaamaan. Kun en kaupasta löytänyt sopivaa, suostuttelin apumiehen tekemään sellaisen. Piirsin mallin, mutta hän teki kulmat toisin. Tämä on mittatilaustyö kasvatussäkille. Pohjalla on jo risuhaketta, johon liiallinen kasteluvesi voi säkin pohjan rei'istä valua. Vaneri kestää kosteutta eikä mitään muoveja tarvita.

Kasvatusalueeni on nyt kasvatussäkkejä ja taimia vaille valmis, pieni, mutta riittävä. Mansikoita ja perunoita kasvatan muualla. Laatikot eivät ole linjassa toistensa kanssa, eivätkä suorassa, mutta niiden välissä pystyy liikkumaan.

Tällä kertaa tarvikkeita ja ruuveja löytyi, eikä kaupassa tarvinnut käydä. Yleensä, kun jotain nikkaroidaan, ensimmäiseksi lähdetään rautakauppaan ostamaan ruuveja. Niitä on niin monenlaisia, on eri materiaaleja, pituuksia ja kantoja. Vanhoista varastoista ei viitsitä etsiä sopivaa ja sitten erilaisia ruuveja kertyy moniin paikkoihin. Osa on kaupan rasioissa, osa erilaisissa purkeissa, toisia on taskuissa, työmailla ja ties missä. Olin kerännyt lasipurkkeja järjestääkseni irralliset ruuvit.

Varastosta löytyi vanha mausteteline, löytyi mustaa petsiä, vaneria taustalevyksi ja sopivan pituinen pala nahkaremmiä pitämään purkit paikoillaan.

Telineelle löytyi paikka työkaluaitasta, kun poistin seinällä olleen hyllyn.

Sitten sain idean, teen poistetusta, taustattomasta hyllystä kasvatuslaatikon yrteille. Ajattelin, että teen siitä kestävän. Ostin tervaa ja vetelin sitä reiluin vedoin hyllyyn. Ei olisi pitänyt tehdä sitä. Tervapa ei noin vaan kuivu viileässä mökissä. Kesään mennessä ehkä.


Terva tuoksuu hyvältä. Toivottavasti yrtitkin pitävät siitä sitten kun joskus saan niitä laatikkoon istutettua.

6 kommenttia:

  1. Tulipas ruuveille hieno säilytyshylly! Meillä tervattiin kompostilaatikot ja tuoksuivat kyllä pitkään hyvälle😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos. Terva on ekologinen vaihtoehto ja se on riittoisaa, saatan vielä sutia sillä jotain, mutta vasta kesällä.

      Poista
  2. Kun ei pääse ulos, niin valmistellaan sisällä ulospääsyä. =) Ruuveja kertyykin aina sekalainen kokoelma.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä, kun jotain on valmiina. Kohta ulkona on paljon tekemistä.

      Poista
  3. Olen tehnyt multasäkeille, joita käytän kuten kasvatussäkkejä mökillä altakastelusysteemit putkista ja vesialtaasta. Ei tarvitse murehtia kasteluista, vaikka olisi poissa pidemmänkin aikaa. Multa pysyy tasaisen kosteana koko ajan. Silloin ei lannoitteetkaan valu kasteluveden mukana säkistä pois. Suosittelen kokeilemaan. Blogissani on rakennuskuvat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oma viljelyni on niin pienimuotoista, että vielä olen jaksanut kantaa kasteluvedet kasveille. Mutta pitää tutustua hepottaviin menetelmiin.

      Poista